Jak ułatwić sobie naukę w szkole?

Masz problemy z nauką? Boisz się, że nie zdążysz się dobrze przygotować do egzaminów maturalnych? Nie za dobrze radzisz sobie z przedmiotami ścisłymi albo z językiem polskim? Zamiast się dalej zadręczać, postaw na konsekwentne działanie. Lektury i pomoce szkolne ze streszczeniem to świetne dodatki do samodzielnej nauki, które sprawią, że ta stanie się bardziej atrakcyjna. Co więcej, osobiście wybrane przez ciebie książki czy repetytoria dadzą ci wrażenie, że to ty sam kreujesz to, czego chcesz się w danej chwili uczyć. Ale, jak to zrobić, aby zdobywać wiedzę jak najefektywniej? 

Strategia zdobywania wiedzy

Do nauki najlepiej podejść zadaniowo. Określ sobie, jaki jest twój cel. Może to być podniesienie oceny z danego przedmiotu, uzyskanie na sprawdzianie 80 czy 70 procent lub powtórzenie materiału. W zależności od tego, jakie masz potrzeby, twój plan nauki będzie wyglądał inaczej. Zanim jednak zdecydujesz się na rozbudowane podejście, daj sobie czas i początkowo poświęcaj na naukę maksymalnie do 20-30 minut dziennie. Dzięki takiemu podejściu unikniesz wypalenia i nie zniechęcisz się do zdobywania wiedzy z określonego przez ciebie zakresu. Krótsze sesje to również większa motywacja do dalszego działania. Jak więc się najlepiej uczyć? Przede wszystkim powoli i konsekwentnie. Regularnie powtarzana czynność przyniesie ci o wiele lepsze efekty, aniżeli kilka zrywów po parę godzin. Po pierwsze łatwiej ci będzie zapamiętać na dłużej i utrwalić w swojej głowie wiedzę, którą zdobywałeś przez dłuższy okres czasu. Po drugie, spokojniejsze podejście jest mniej wyniszczające, męczące i stresujące. 

Pomoce szkolne

Jakie pomoce szkolne i lektury okażą się najkorzystniejsze w nauce? Jeśli nie jesteś pewny, co do wyboru, poproś o pomoc swojego nauczyciela. Ten powinien doradzić ci kilka najlepszych tytułów. Polecanym rozwiązaniem jest też sprawdzenie poszczególnych książek w internecie. Ważne w tym przypadku są nie tylko opinie innych czytelników, ale doświadczenie i wykształcenie autorów czy rzetelność tekstów.